o firmie
oferta
przepisy kulinarne
galeria
kontakt
strona g³ówna
Ciekawostki
Jajko Kolumba – okreÅ›lenie prostego rozwiÄ…zania pozornie trudnego zagadnienia, wzięło siÄ™ ono z historii przypisywanej Krzysztofowi Kolumbowi, który miaÅ‚ rzekomo rozwiÄ…zać zagadkÄ™, jak ustawić jajko w ...
Ciekawostki
Strona główna » Ciekawostki

Jaja są używane w obrzędowości i symbolice różnych kultur oraz jako elementy dekoracyjne. Jest też według religii chrześcijańskiej symbolem życia. W czasie świąt Wielkiej Nocy jajka są malowane i ozdabiane (pisanki).

Zwyczaj ich dekorowania znany był już w starożytności. Najstarsze przykłady liczą ponad 5.000 lat. Są to pisanki z Asyrii, nieco późniejsze pochodzą z Egiptu, Persji, Rzymu i Chin. Kolorowo pomalowanymi jajkami Chińczycy obdarowywali się wraz z nadejściem wiosny.

W starożytnym Egipcie motywem zdobniczym jajek były skarabeusze z dwoma postaciami ludzkimi. W Kairze na jajkach uwieczniano wizerunki sławnych mężów. W Sudanie zamieszczane były cytaty z Koranu. Skorupki chińskich pisanek pokryte były misternymi miniaturami przedstawiającymi kwiaty wiśni, chryzantem, ptaków. Australijscy Aborygeni rzeźbili jaja strusie, traktując je jako świętość. Do Europy zwyczaj zdobienia jaj przynieśli prawdopodobnie Persowie.

Jajka zdobiono w celach magicznych. W ludowych wierzeniach zwyczaj ten uważany był za jeden z warunków zapewnienia ciągłości świata.

W motywach zdobniczych ukryta była bogata symbolika: elementy solarne odwoływały się do takich wartości jak odrodzenie i wieczność, figury geometryczne były znakiem nieskończoności. Sama praktyka dekorowania skorupki miała spotęgować cudowne własności jajka.




   |    Do góry    |    Strona główna    |


o firmie     oferta     przepisy kulinarne     galeria     kontakt     strona gówwna